Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
.
Summering
Deltagare i Optimist A, B,C, E-jolle, Feva och Laser Standard deltog. Totalt kom 16 båtar till start, bättre än 2012 men för lite deltagare jämfört med tidigare år. 
Från klubben hade vi Alexandra Möller i resultatlistan, tapper vinnare i optimist C. Seglingarna fungerade bra och det var roligt att nya SFS:are var med som funktionärer. 

/Seglingsledare Conny Stensson
 
Resultat

Resultat från helgen finner ni genom att följa länken nedan

 

E-jolle Klass

 

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 1, Scoring system: Appendix A

 

Plac.KlassSegelnrRorsmanKlubbR1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
TotalPoäng
1stE-jolle3328Emil AlnebäckHJBK(1)111154

 

Laser st Klass

 

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A

 

Plac.KlassSegelnrRorsmanKlubbR1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
TotalPoäng
1stLaser st195691Klaes MattssonGKSS(1)111154
2ndLaser st181161Johan BlixtLSSG22(3 DNF)22118

 

Optimist A Klass

 

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A

 

Plac.KlassSegelnrRorsmanKlubbR1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
TotalPoäng
1stOptimist A4503Oscar EngströmLESS(1)111154
2ndOptimist A4515Olle AronssonLESS2(3)222118
3rdOptimist A4348Rasmus AlnebäckHJBK32(4)431612
4thOptimist A4321Johanna EldRÖSS(4)43341814
5thOptimist A4092Fanny de SusiniRÖSS(5)55552520

 

Optimist B Klass

 

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A

 

Plac.KlassSegelnrRorsmanKlubbR1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
TotalPoäng
1stOptimist B3734Johan BengtssonBKSS(2)111275
2ndOptimist B3606William HeimerssonLSSG1(2)22186

 

Optimist C Klass

 

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 1, Scoring system: Appendix A

 

Plac.KlassSegelnrRorsmanKlubbR1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
TotalPoäng
1stOptimist C3962Alexandra MöllerSFS1(2 DNF)12 DNS2 DNS86

 

RS Feva Klass

 

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A

 

Plac.KlassSegelnrRorsmanKlubbR1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
TotalPoäng
1stRS Feva4502Henry SandellLSSG11(2)1275
2ndRS Feva3835Karolina EkBJK(2)212186
3rdRS Feva3819Elias SörqvistBJK3(4)3331612
4thRS Feva3829Alexander NordénLDSS43(6 DNF)6 DNS6 DNS2519
5thRS Feva38Maja EngströmSFS(6 DNS)6 DNS6 DNS6 DNS6 DNS3024